Παρασκευή, Φεβρουαρίου 28, 2014

Δεκάδες δρομείς συμμετείχαν στον αγώνα δρόμου στον Άλιμο

Με ιδιαίτερη επιτυχία έγινε στον Άλιμο, παρουσία του Δημάρχου της πόλης μας Θάνου Ορφανού την Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2014, Αγώνας Δρόμου 10.000 μέτρων στον οποίο συμμετείχαν δεκάδες αθλητές και αθλήτριες. Η εκκίνηση δόθηκε στην αψίδα που είχε στηθεί έξω από το γήπεδο ποδοσφαίρου των Τραχώνων, όπου έγινε και ο τερματισμός. Το πρόγραμμα περιλάμβανε επίσης αγώνα 3.000 μέτρων για άνδρες και γυναίκες, καθώς και 1.000 μέτρων στον οποίο συμμετείχαν παιδιά.

Ο αγώνας διοργανώθηκε από τον Θουκυδίδειο Οργανισμό Πολιτισμού και Αθλητισμού Αλίμου με τη συνεργασία φορέα, ο οποίος ειδικεύεται σε ανάλογες δράσεις. Ο αγώνας εντάσσεται στο πλαίσιο Grand Prix το οποίο περιλαμβάνει άλλους τέσσερις αγώνες, ανάμεσα στους οποίους στην Ηλιούπολη και το Παλαιό Φάληρο. Αλυτάρχης ήταν ο βετεράνος Σπήλιος Ζαχαρόπουλος, ο οποίος στο παρελθόν μας είχε χαρίσει σημαντικές διεθνείς διακρίσεις με τα ελληνικά χρώματα.

Καταλυτική ήταν η συνεισφορά των ανδρών της Τροχαίας Ελληνικού και του Αστυνομικού Τμήματος Αλίμου, οι οποίοι δημιούργησαν «ομπρέλα προστασίας» στους δρομείς. Εξίσου σημαντική ήταν η προσφορά Εθελοντών από τον Άλιμο, με επικεφαλής την Αντιδήμαρχο Διοικητικών Υπηρεσιών Δήμητρα Κλεώπα-Μπίσμπα, του 1ου Συστήματος Ναυτοπροσκόπων Καλαμακίου, τους  Σχολικούς Τροχονόμους, των Σαμαρειτών του Ερυθρού Σταυρού, ιατρών και νοσηλευτριών του Δήμου Αλίμου.
            Νικητής στο «δεκάρι» ήταν ο Μιχάλης Καλομοίρης του «ΑΠΣ Απόλλων» ο οποίος έκοψε το νήμα σε 37:09:40, στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ανδρέας Γεωργίου με χρόνο 38:41:07, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Χριστόφορος Γεωργόπουλος με χρόνο 40:26:57.

Το κύπελλο και τα μετάλλια απένειμε ο Δήμαρχος Αλίμου Θάνος Ορφανός (στη φωτογραφία με τους νικητές των 10.000 μέτρων ανδρών). Απονομές, από την πλευρά του Θουκυδίδειου Οργανισμού έκαναν ο Πρόεδρος Δημήτρης Καρανικόλας και ο Αντιπρόεδρος Άρης Κιουρκτσόγλου.